Baharat Firmaları

Geleneksel Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat katar. Baharat, köklü geçmişi ile Türk hap etmek kültürünün merkezinde dünya almaktadır. Baharat veya anne malzeme olarak yemeklerde, tatlılarda, dolaşmaşularda, reçellerde başta olmak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan sadece bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çdenktaş baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları hap etmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Yaraşıklı yemeklerde haklı oranlarda kullanabildiğiniz hengâm, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. Hassaten doğanın kaynağından gelen baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en katkısızlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Tüm bu özelliklerin taçı esna yemeklerinizi berenarı tebdil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tat, renk veya yararlanma amacı kadar farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e doğru baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki anne bileşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. çizgi olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli olmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak malum en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda tatlılıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları dâhilin dâhillerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseri safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseri hap etmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar balaban ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar rızık ve dâhileceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı dâhilecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına iye olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçal, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin taçı esna yeryüzünde daha sert çok baharat bulunmaktadır. Gördüğünüz kadar baharatlar, farklı binaları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten temelı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının yapı taşı nedeni hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetisevinçli ve özel prosedür müstelzim sıkı ve acı tatlar oldukları dâhilin çoğunlukla küçümencik miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kadar baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem bayağı şifalı hem de özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek başka baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, birden lüks baharatın yakışır oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Alelumum ete tat ulamak kadar lakinçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce hakkıyla baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çdenktaş baharat Türk mutfağında çok altın bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları zarfında en münteşir kullanılan tatlar arasında dünya almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları dolayısıyla yiyeceklerde elden fark edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört katman artırırlar. Rum mutfağında son aşama uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çdenktaş, ekseri bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere iye olan toz veya pul kadar biber bazlı baharatlar elden elden bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi dâhilin bezek biberi adı maruz özel bir biber türü müstelzim bu baharat türü, katkısızlıklı binasıyla da hane dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi yapı taşı baharat arasında dünya kayran hem de Güneydoğu Rum ile özdeşlesevinçli ve biber özü dâhilermiş bir başka baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, başka biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle elden fark edilir. Hassaten dağlığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan fakat farklı bir binaya iye olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda ekseri serpmek ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek dâhilin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharatın belki de en malum üyesi olan karabiber, hem tane hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz zehir ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, sıcak iklimlerde yetisevinçli karabiberlerden binalır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kadar ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları dolayısıyla karabiber üretimi dâhilin mükemmeldir. Hassaten yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin yapı taşı yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı cepheü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle belirli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat arasında bir başka yıldız olan kekik, geniş bir yararlanma kayranı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında dolgunca oranda yetişmesi, kekiğin biröte varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Afiyet kelam konusu olduğunda, biröte katkısı olan beniâdem eğin sistemi dâhilin iyidir. Kekik otu kadar temelı çay türleri günün ahir yorgunluğu yok etmek dâhilin oflaz gelebilir. Bir başka baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu dâhilin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat elden elden her yemekte kullanılabilir. Baharatın dâhilindeki esanslara bağlı olarak farklı meallara oflaz gelebilmektedir. Bu açıdan dâhilerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan dayanak alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Evin yapı taşı direği olan baharat çeşitleri ve mutfak kullanımları, haklı orantıda ve haklı oranda kullanıldığında her evetştan kullanıcıevet oflaz gelebilir.

Olağandışı ve kara düzen baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın taçı esna karışım binasına iye olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini alıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseri birkaç baharatın ve bu baharatlara haremlik eden aromatik otların karışımıdır. Nispeten pop olan bu karışımlar hem tatbik hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği dolayısıyla adından sık sık kelam ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hengâm taçınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi şiddetleca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Fakat biröte farklı baharat dâhilerir. Türk köftesine adını veren en yapı taşı maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kadar yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir hap etmek yersiniz. Bir başka kara düzen baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Katılmışşi tadı sebebiyle özellikle salatalar dâhilin uygundur. Fakat sumak baharatı ekseri salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne abşların tabii özlerinde antioksidan dâhilerdiğini düşkünlük ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat