Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki kavram. Fakat bu iki kavram mevzuya bilge olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online hileışdoneş firmaları ve internetten satış yaratıcı e-kâr siteleri muhtevain ciddi olan bu iki kavram, yeni kitlelere ulaşabilmek ve pazarda öne çıkabilmek namına önemlidir. Her iki kavram da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü zaitrmaya yardımcı olabilir, lakin aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu hatmızda dakika dakika birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı biraz henüz açalım ve beraber inceleyelim.

SEM: Taharri Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) evet da Türki olarak Taharri Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde henüz görünür ve henüz ulaşılabilir olması muhtevain meydana getirilen çhileışmalara denir.

Taharri motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirilerek web sitelerinde seyrüsefer arkaışı işlemlemlerinin hepsine denir. En popüler ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve marka değerini zaitrmaya yönelik bir çhileışma olan SEM, jüpiter kitlesini yükseltmek açısından da az çok önemlidir. Hatta SEM çhileışmaları ile trafiğinizi entelekt ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Taharri Motoru Optimizasyonu olarak da aşina SEO çhileışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çhileışmalardır. SEM belli bir bütçe muhtevain maruz reklamları kapsarken SEO çhileışmaları belli anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde etmek muhtevain meydana getirilen çhileışmalardır. Gelin, bu hakkındalaştırmayı biraz henüz açalım.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çhileışmaları arasındaki fark; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret hakkındalığında, SEO’nun ise muhtevaerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde örgülabilmesidir. Yani SEO muhtevain en özellikle içeriği üretirken harcanan maliyet dışında performans göstermesi muhtevain yeni bir ödeme örgülmaz.

Bunun dışında bir önemli fark da hızdır. SEM çhileışmalarında sonucu henüz hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kesik süre içinde zaitrabilirsiniz. Bunun aksine SEO çhileışmaları ise uzun soluklu çhileışmalardır. SEO çhileışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri aşama aşama yapmalısınız.

Bu iki sayısal pazarlama kavramı arasındaki bir diğer önemli fark da doğallıktır. SEM çhileışmaları ücretli reklam çhileışmaları olduğu muhtevain doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çhileışmalarında bu mevki değişikdır. SEO çhileışmaları henüz doğal uygulamaları kapsar ve sitenize henüz örgensel bir seyrüsefer sıkıntısızışı sağlamlar.

Bu iki kavram, muhtevaerik itibarıyla da tefavüt gösterir. SEO çhileışmalarındaki muhtevaerikler kullanıcı deneyimini zaitrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Yani henüz çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çhileışmalarında ise garaz henüz ticari olduğu muhtevain muhtevaerikler SEO çhileışmalarındaki kabilinden olmayabilir.

Fakat bu buyurmak bileğildir ki SEM muhtevaerikleri kalitesizdir. Yalnızca iki kavram arasındaki muhtevaerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Hatta belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden henüz esen evet da henüz üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve gereksinimlerine gereğince ikisinden bile faydalanılabilir.
Tasarmızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Tüketici Davranışları: Sayısal Inkılapün Yükselişi hatmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/